Kizomba

Kizomba Dans Kursu

Eğitmen Özkan İnal

Dans hayatına 2009 yılında başlayan Özkan İnal, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinde aldı. Ankarada kısa bir dönem Arjantin Tango eğitimi de alan Özkan daha sonra yüksek lisans için Berlin’e yerleşti. Latin dansları konusunda en büyük gelişimini elde ettiği bu yıllarda Avrupa genelinde onlarca festivale katılan ve dünyaca ünlü artistlerden eğitim alma fırsatı yakalayan Özkan’nın Kizombaya olan tutkusu ise kizomba’nın Avrupada yayılmaya başladığı o yıllarda alevlenmiş ve teknik anlamda da kendini geliştirmesine vesile olmuştur.

Eğitmen Daniela Boyanova

Lisans eğitimini ÇÖMÜ Hemşirelik bölümünde tamamladı. İlkokul yıllarında jimnastiğe olan ilgisiyle okulun jimnastik takımına katıldı. Bir yandan da ilkokul-ortaokul-lise yıllarında halk oyunları, oryantal, modern dans, hip hop ile dönem dönem ilgilendi ve çeşitli gösterilere katıldı. Dans, farklı türleriyle her zaman hayatındaydı. 2009 yılında Üniversitenin dans kulübünde latin danslarıyla tanışmasıyla kendini teknik anlamda da geliştirdi ve üniversite yıllarında bir süre latin dansları eğitmenliği yaptı. Salsa ile başlayan bu serüven uzun bir süre bachata ile devam etti. Kizomba ya olan ilgisi ilk kizomba müziklerinin güzelliğini farketmesi ile başladı. Bu ilgi daha sonra kendisinin başarılı bir kizomba dansçısı olması ile devam edecekti.

Kizomba Dans Kursu

Kendini yeni figürlerle ve stilini genişleten bir dans var mıdır diye soracak olursak, evet var bu dansın adı Kizomba. Kizomba Portekizlerin meşhur danslarından biridir. Angola kökenli bu dans asırlardır kendini geliştirip günümüzde popüler dansların arasında yerini almış bulunmaktadır. Bachata ve tango figürlerinin bir arada sunan Kizomba samba müziği eşliğinde sunulmaktadır. Bu dansın müziği hareketli ve yapılan hareketler pürüzsüz olan Kizomba da belli hareketlerle sınırlı kalmayarak partnerler isterlerse müziğin ahenginde yeni hareketlerle bu dansı çeşitlendirebilirler.

Karayıp adaların dan Afrika’ya ve Avrupa’ya göç ve sömürge nedeniyle yayılan bu dans stili her kültürde hızla benimsenmiştir. Kapalı tutuşlarla icra edilen bu dans yapılması zorunlu olan figürleri barındırmadığından diğer danslardan daha çok rağbet görmektedir. Farklı kültürlerin içine kattıkları ahenkle güçlenen Kizomba dansı piste birçok insanın yumuşak hareketlerle öğreneceği bir danstır. Farklı kültürlerin ve ritimlerin bir arada buluştuğu dansın Türkiye’de son yıllarda popüler olmuştur. 80’li yıllarda bilinmeye başlayan bu dans kısa sürede benimsenmiş ve bugünler kurslarda bu dansın eğitimi verilmektedir.

Kizomba Dans Kursları

Bu güzel dansı öğrenmek isterseniz Taksim dans kursu olarak size hizmet vermekteyiz. Alanlarının liderleri usta öğreticilerimizle ile salsa sanatının inceliklerini kısa süreler içerisinde öğretip profesyonel ekiplerimizle sizleri aylar içerisinde birer profesyonele çeviriyoruz.

Latin dünyasının fırtına gibi esen dansı icra edenleri çok eğlendirmektedir. Afro – Küba kültürüne dayanan bu dansın farklı müziklerle de icra edilmesi gibi bir güzelliği bulunmaktadır. Vücut fazla gerilmeden yumuşak hareketlerle akıcı ve yavaş bir danstır. Çok zenginliği içinde barındıran bu dans mesela Fransız stilinde daha hızlı icra edilmektedir

Bünyemizde bulunan çeşitli kurs imkanlarımız ile her seviyeden dansçıya aramızda yer sağlıyoruz. ilk kez adım atmayı düşünenler için 3 aylık başlangıç seviyesi kurslarımız bulunmaktadır. Eğer daha önceden Kizomba biliyorsanız veya başlangıç seviyesini bitirdiyseniz ise sizleri 2. Kurumuz olan 3 aylık orta seviyede kursumuza başlatıyoruz. Orta seviye kurslarımızı da bitirenler için ise ileri seviye bulunmakta. 6 ay süren bu dans kurslarımız ile Kizomba zenginliğinin en zor, en zarif koreografilerini öğreneceksiniz.

Kizomba Dans Kursu

Afrikadan çıkan günümüze kadar gelen akılları baştan alan kizomba dansı kıvrak figürleri ile aklınızı başından alacak. Kizomba çift olarak yapılan bir dans türüdür. Vücudu fazla germeden akıcı ve yavaş şekilde çiftiniz ile uyum içerisinde olarak yapılan bir danstır. Salon dansları aksine, sürekli tekrar edilen bir temel adım yoktur, müzikle beraber hareket etmek temel esastır. İsterseniz 4-5 adet figürlede dans edebilirsiniz isterseniz kendinizde yeni figürler ekleyebilirsiniz. Pek çok dansa ait figürler bulunduran bu dans, koreografi ve seçilen müziklere göre salsaya olan benzerliği ile hızlı ve ritmik hareketlerde icra edilebilmekte. Kizomba dansı diğer danslardan ayıran en önemli özelliği ise istediğiniz kıyafetler ile yapıyor olabilmeniz, rahat olduğunuzu düşündüğünüz her kıyafetle kizomba dansı yapabilirsiniz ister takım elbise isterseniz spor, günlük kıyafetleriniz ile yapabilirsiniz ve durum kesinlikle göze kötü gelmiyor.

Kizomba Kursu

Son yılların en beğenilen dansı olan kizomba. Afrika dansı denmesinin en önemli özelliği figürel zenginliğini Arjantin tangosundan almasıdır. Tangodan farklı olarak kadınlar daha kıvrak figürler sergiler. Kısa tango ayakkabısı gibi ayakkabılarla yapılan kizomba dansı görüldüğü aksine çok zor olan bir dans türü değildir. Çiftli olarak yapılır ve bir bütünmüş gibi görülmesi gerekir o yüzden eşinizle uyum içerisinde tek vücut halinde dans edilmesi gerekmektedir. Duyguların içinden çıkıp ritimlerde hayat bulduğu bir dans türüdür. Hareketli ve sıcak olarak tabir edilen müzik ve dans türüdür. Bu müzik türü Angola’nın geleneksel müziği sembadan gelmektedir. Bu müzik türüne elektronik perküsyon eklenmiştir ve şu anki kizomba dansı müziği olarak günümüze gelmiştir. Tek belirli bir adım bulunmadığı için salsa ritimleri esas alınmıştır. Bu nedenle kizombada salsanın önemi büyüktür. Kizomba kursları artık birçok dans okulunda bulunmaktadır ama tam ne olduğu bilinmediği için salsa ve carimbo karışımı olarak öğretilmektedir. Kizomba dansını öğrenmek istiyorsanız yerinde ve tam anlamıyla afrika rüzgarları estirecek vücudunuzdaki kıvraklığın ateşini ortaya çıkarak uzman kişilerden eğitim almalısınız. Afrika ateşi ruhunuzu sarsın.

Kizomba Dans Sıkça Sorulan Sorular?

Kizomba Dans, Latin Dansı Mıdır?

15-16. yüzyılda kolonizasyon sürecinde, Afrika ülkeleri ve Angola’nın kültürel yapısından etkilenerek ortaya çıkan bir dans türüdür. Kizomba dansı, bazı kitlelerce Latin dansı olarak bilinse de Afrika kökenlidir. İnsanlara Kizomba dansını benimsetmek için bir süre Latin dansı kökenli olarak gösterilmiştir. Bu nedenle hala günümüzde bu şekilde yansımaları bulunmaktadır. Ayrıca; Angora kökenli olan Kizomba’nın, kelime anlamı ”Parti” dir.

Kizomba Dansının, Latin Dansları ile Benzerlikleri Var mıdır?

Uzun bir süre Latin kökenli olarak bilinen, Kizomba dansı hala Latin dansları ile karıştırılsa da, görsel olarak arasındaki farkları da görebiliriz. Kizomba dansı, birçok dans figürünün karışımı niteliğindedir aslında, salsa dansı kadar hareketli değildir. Fakat; seçilen müzikle beraber koreografi dahilinde hızlı ve ritmik olabilmektedir. Kendine has bir tarzı olan Kizomba dansı, salon dansından daha çok her ortama ayak uyduran bir özelliğe sahiptir. İzleyenlere kendilerini rahat hissettiren bir havası bulunmaktadır.

Kizomba Dansı için Özel Kıyafetler Giyilir Mi?

Diğer danslara oranla, Kizomba dansı için özel herhangi bir kıyafet sınırı bulunmamaktadır. Bu konuda oldukça esnek olduğunu söyleyebiliriz. Şık bir kıyafet ile Kizomba dansı yapan birini görebileceğimiz gibi, spor giyimli birine de Kizomba dansı yaparken rastlayabiliriz.

Kizomba Dans Müzikleri, Afrika ve Portekiz Müziklerinden Mi Oluşmaktadır?

Tabii ki hayır. Kizomba dansı, Afrika kökenli bir dans olduğu için, genel olarak Afrika ve Portekiz şarkılarının olduğu düşünülmektedir. Fakat; popüler olan İngiliz şarkılarında da, Kizomba remixlerine rastlayabilir ve dans müzikleri olarak kullanıldığını görebiliriz.

Kurs Saati

Pazartesi
20:00 - 21:30
Cumartesi
19:30 - 21:00

Kurs Detayı

Eğitmen
Özkan & Daniela
Kontenjan
20 kişi
Ders Süresi
90 dk
Seviye
Başlangıç
Categories